Lista e lektorėve dhe ekspertėve tė ASPS

Emri Titulli/Profesioni*
  
Prof. Dr. Rexhep MejdaniIsh-President i Republikės sė Shqipėrisė
Z. Afrim KrasniqiPolitolog dhe Kėshilltar mbi Marrėdhėniet Institucionale I Presidentit tė Shqipėrisė
Z. Kastriot IslamiAnėtar i Parlamentit tė Shqipėrisė dhe anėtar i delegacionit Shqipėtar nė Asamblene Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės
Z. Xhezair ZaganjoriKryetar i Gjykatės Kushtetuese, lektor i tė drejtės ndėrkombėtare publike dhe tė drejtave tė njeriut nė Universitetin e Tiranės
Z. Arben MalajAnėtar i Parlamentit dhe ish Ministėr i Financave dhe Ekonomisė
Z. Oerd BylykbashiAnėtar i Parlamentit, ekspert I komisionit tė reformės elektorale
Z. Adrian CiviciRektor i Universitetit Europian tė Tiranės dhe anėtar i Kėshillit Mbikqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė
Z. Ditmir BushatiKryetar i Komisionit Parlamentar pėr Integrimin Europian
Zj. Grida DumaZv.Ministre e Integrimit Europian
Z. Artan HoxhaDrejtor i Institutit pėr Studime Bashkėkohore, President i Univeristetit tė Biznesit tė Tiranės
Zj. Eldisa ZheboInstituti pėr Ndryshim dhe Lidership, Shqipėri
Z. Gazmend HaxhiaBashkė-kryetar i Qendrės Shqiptare pėr Shėrbime tė Manaxhuara, Lider i Ri Global i nominuar nga Forumi i Davos
Z. Alban BalaExpert pėr PR, themelues i Institutit Shqiptar pėr Marrėdhėniet Publike
Z. Bernard ZeneliDrejtor i Adriapol Institute for Smart and Creative Growth
Z. Ismail BekaEkspert, Zv drejtor i GIZ, Shqipėri
Z. Roland BejkoEkspert, laureant i Ecole Nationale d’Administration
Z. Blendi KajsiuPolitolog
Z. Ferdinand PoniZv Minister i Brendshėm, ekspert i ēėshtjeve tė decentralizimit
Z. Lutfi DervishiDrejtor i Transparencės Ndėrkombėtare, Shqipėri, analist politik
Z. Piro MishaKėrkues dhe publicist, Drejtor i Institutit pėr Dialog dhe Komunikim
Z. Remzi LaniDrejtor i Institutit Shqiptar tė Medias
Z. Ardian HaēkajAs.profesor nė universitetin e "College of Europe", Bruzh, Belgjikė
Z. Clive RumboldDrejtues i Sektorit Politik, Ekonomik dhe Informacionit pranė Delegacionit tė Bashkimit Europian, Shqipėri
Z. Ian MarquardtKonsulent i Fushatave Politike pranė Loftus/Marquardt
Dr Frank ProchaskaKryetar i Management Emeritus, Universiteti Teknik I Kolorados, SHBA
Z. Philipe ValeriEkspert i Ecole Nationale d’Administration
Z. Hubert PetitDiplomat francez dhe BE-se, lektor nė katedra tė shumta universitare
Mr Alexis VahlasProfesor i Asociuar pranė Universitetit tė Strasburgut dhe Kėshilltar Politik pranė Komandės sė Mbrojtjes Ajrore Franceze dhe Operacioneve tė Forcave Ajrore
Lektorė tė posaēėm
Prof. Dr. Sali BerishaKryeminisri i Republikės sė Shqipėrisė
Z. Myqerem Tafaj, Ministėr i Arsimit dhe Shkencės
Z. Karsten Ankjęr JensenAmbasador i Mbretėrisė sė Danimarkės nė Shqipėri
*Pozicionet e mbajtura nė periudhėn e lektrimit