KRITERET

Politika e pranimit

Programi “Shkolla e Politikes” synon tė jetė i njė niveli sa mė elitar. Nė pėrputhje me kėtė synim pranohen kandidatė qė kanė arritur rezultate tė larta nė karrierėn e tyre tė deritanishme dhe kanė njė nivel tė lartė arsimimi nė fushat e lidhura me programin.

Pranimi i kandidatėve bėhet nėpėrmjet konkurimit paraprak tė dosjeve dhe njė interviste dhe testi  pėr personat e perzgjedhur.

Pėrzgjedhja e kandidatėve bazohet nė parimet e barazisė, tė drejtėsisė, tė paanėsisė dhe tė meritės qė nėnkupton vlerėsimin tėrėsor tė treguesve tė kandidatit qė pėrfshijnė arritjet akademike, pėrputhjen e interesave tė kandidatit me qėllimet e programit, nivelin e zotėrimit tė gjuhės angleze, nivelin e rekomandimit.

Pėrparėsi kanė kandidatėt qė janė: anėtarėt e rinj tė parlamentit, zyrtarė tė institucioneve qėndrore dhe lokale, tė zgjedhurit e  kėshillave tė bashkive, komunave, pėrfqaqėsues nga sistemi gjyqėsor, biznesi, media,  organizatat joqeveritare. Mosha e pjesėmarrėsve duhet tė jetė deri nė 40 vjeē. Shkolla synon njė balancim gjinor tė pjesėmarrėsve si dhe njė pėrfaqėsim tė barabartė tė minoriteteve etnike dhe fetare nėse ata plotėsojnė kriteret e tjera. Kandidatėt shqyrtohen dhe intervistohen nga anėtarėt e Bordit tė Shkollės sė Politikės pranė zyrave tė Kėshillit tė Evropės nė Tiranė.
Nė rast se ndonjė kandidat heq dorė nga ndjekja e kursit para fillimit tė tij, vendin e tij e zė kandidati qė renditet pas tij nė listėn pritėse.

Kriteret e pranimit

Kandidati qė kėrkon tė ndjekė Programin “Shkolla Shqiptare e Politikės” duhet tė pėrmbushė kriteret e mėposhtme:
  • Pėrparėsi do tu jepet atyre qė zotėrojnė njė diplomė universitare tė lėshuar nga njė universitet brenda ose jashtė      vendit.
  • Tė zotėrojė gjuhėn angleze dhe/ose frėnge. Zotėrimi nė nivel tė mirė i kėtyre gjuhėve kėrkohet pasi disa lėndė do tė zhvillohen nė kėto gjuhė. Pėrbėn avantazh zotėrimi edhe i ndonjė gjuhe tjetėr perėndimore.
  • Tė shprehė qartė motivimin e pjesėmarrjes nė Programin “Shkolla Shqiptare e Politikės” dhe interesat politike dhe pėr zhvillim karriere
  • Mosha e kandidatit duhet tė jetė deri nė 40 vjeē
  • Kandidati preferohet tė jetė nė njė pozicion aktiv publik
  • Tė jetė i rekomanduar nga dy persona tė cilėt i njohin aftėsitė akademike, profesionale, kėrkimore dhe personale tė kandidatit.
Dokumentacioni i pranimit:
 
 - Formular i plotėsuar i kėrkesės.   
 - Fotokopje tė diplomės.   
 - Dy letra rekomandimi, secila e mbyllur nė zarf dhe e firmosur nga rekomanduesi.
 - 1 fotografi me format pasaporte.

Procedurat e pranimit

a. Pranimi i dokumentacionit

Dokumentet pėr konkurrim pranohen brenda datės sė parashikuar nė thirrjen pėr aplikime.
Tė gjitha dokumentet pėr konkurrim duhen dorėzuar pranė Zyrės sė Akademisė sė Studimeve Politike brenda afatit tė pėrcaktuar.

b. Procedura e pėrzgjedhjes sė kandidatėve dhe e komunikimit tė vendimit

Faza e parė: Vlerėsimi i aplikimeve tė kandidatėve
Anėtarėt e Bordit tė “Akademisė sė  Studimeve Politike” shqyrtojnė aplikimet e kandidatėve. Kandidatė tė pėrshtatshėm do tė jenė ata qė kanė treguesit mė tė lartė sipas kritereve tė pranimit. Do tė njoftohen vetem kandidatėt e pėrzgjedhur pėr intervistė.

Faza e dytė: Intervistimi i kandidatėve
Kandidatėt e pėrzgjedhur si tė pėrshatshėm nga Bordi i nėnshtrohen njė testi me shkrim dhe njė interviste me anėtarė tė kėtij bordi. Intervista zhvillohet nė gjuhėn shqipe, angleze dhe/ose franceze. Komisioni i vlerėson kandidatėt nė bazė tė kritereve tė caktuara tė kėsaj faze.

Faza e tretė:  Pėrzgjedhja e kandidatėve fitues
Bazuar nė rezultatet e dy vlerėsimeve, Bordi i Shkollės sė Politikės pėrzgjedh  kandidatėt fitues. Fitues shpallen kandidatėt qė kanė fituar numrin mė tė madh tė pikėve nė rend zbritės deri nė plotėsimin e numrit tė parashikuar tė pjesėmarrėsve.

Faza e katėrt:  Komunikimi i vendimit
Nė kėtė fazė shkolla lajmėron me email secilin kandidat pėr pranimin ose mospranimin e tij/saj.