Publikime

Konsultimi i paketės fiskale 2016 nga bashkia Tiranė

Punimi kėrkimor i pjesėmarrėsve tė Shkollės analizon procesin e konsultimit me palėt e interesuara dhe transparencėn e bashkisė Tiranė nė hartimin e paketės fiskale 2016. Rekomandimet pėrkatėse synojnė qė tė zbulojnė anėt e dobėta tė kėtij procesi dhe pėrmirėsojnė procesin nė kėtė bashki dhe nė njėsitė e tjera vendore me qėllim zbatimin e legjislacionit pėrkatės, por edhe krijimin e njė klime mė tė ngushtė bashkėpunimi me bizneset vendore dhe qytetarėt nė mbledhjen e taksave.
 

Pjesėmarrja e tė rinjve nė proceset vendimmarrėse nė nivel vendor - Rasti studimor Kukės

Ky studim i pjesėmarrėsve tė Shkollės analizon pjesėmarrjen e tė rinjve nė proceset vendimarrėse nė nivel lokal duke marrė si rast studimor kėshillin bashkiak nė Kukės. Qėllimi i studimit ėshtė qė tė sjellė rekomandime mė qėllim pėr tė pėrmirėsuar situatėn e tė rinjve nė nivelin vendor duke e parė si mundėsi dhe pėr mirėqeverisjen e njėsive vendore tė vendit.

Klikoni kėtu per dokumentin e plotė

Bordi i Zhvillimit Ekonomik pranė Njėsive tė Qeverisjes Vendore, rasti Shkodėr

Punimi synon tė analizojė pėrfitimet dhe mundėsitė konkrete pėr krijimiin e njė strukture vullnetare ekspertėsh dhe qytetarėsh aktivė pranė bashkisė, tė quajtuar Bordi i Zhvillimit Ekonomik pranė Njėsive tė Qeverisjes Vendore (NJQV), si njė mundėsi pėr zhvillimin dhe mirėqenien e komunitetit dhe nxitės pėr mirėqeverisje, duke marrė si rast studimor bashkinė Shkodėr.

Klikoni kėtu per dokumentin e plotė

Monitorimi i zbatimit te ligjit te Eficences se Energjise - 2016

Ky raport monitorues ofron njė pasqyrė tė qartė tė statusit tė zbatimit tė ligjit tė Efiēencės sė Energjisė gjatė vitit tė parė tė hyrjes nė fuqi tė tij, nė mėnyrė qė tė respektohen detyrimet e pėrcaktuara me kėtė ligj dhe angazhimet e institucioneve shqiptare. Dokumenti ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė vazhdueshme tė ASP pėr krijimin e njė terreni tė pėrshtatshėm pėr zhvillimin e qėndrueshėm tė sektorit tė energjisė.

Klikoni kėtu per dokumentin e plotė

Shembulli i bashkisė Korēė pėr punėsimin e personave “tė dėnuar nė shėrbim prove” dhe “ish tė dėnuar"

Dokumenti analizon problematikat kryesore qė lidhen me trajtimin aktual tė kategorive nė fjalė nė shėrbim prove dhe ish- tė dėnuar si dhe analizimin e situatės aktuale nė njė prej bashkive nė vend qė mund tė konsiderohet si rast suksesi nė riintegrimin e kėtyre kategorive, (Bashkia Korēė). Shembujt pozitivė tė trajtuar dhe rekomandimet e punimit synojnė tė nxisin krijimin e njė mekanizmi referimi kombėtar pėr kėtė kategori. 

Klikoni ketu per punimin e plote

“Transferimi dhe menaxhimi i pronės shtetėrore nė Bashkinė Tiranė pas reformės administrative-territoriale”

Punimi monitorues ka pwr qwllim tė identifikojė statusin e inventarizimit, transferimit dhe regjistrimit tė pronave shtetėrore drejt njėsisė sė qeverisjes vendore, duke analizuar bashkinė Tiranė. Rekomandohet ngritja e njė databaze tė integruar tė dhėnash mbi pasuritė e paluajtshme, pėrmes aplikimit tė njė sistemi informacioni GIS dhe njė sistemi tė menaxhimit financiar, ku tė identifikohen tė gjitha pasuritė e paluajtshme tė administruara nga bashkia Tiranė.
 
Klikoni ketu per punimin e plote

"Pėrfshirja e komuniteteve rurale nė administrimin e plazheve tė Rivierės Shqiptare"

Dokumenti analizon situatėn aktuale dhe rekomandon rritjen e transparencės pėr sa i pėrket planeve zhvillimore pėr turizmin, ashtu si dhe hapėsirave tė cilat mund tė jenė tė pėrshtatshme pėr shfrytėzimin pėr stacione plazhi. Instrumenti mund tė jetė aktivizimi nė kėtė drejtim i kryesive tė fshatit dhe vetė komuniteteve bregdetare, sipas modelit tė bazuar nė traditėn zakonore.
 
Klikoni ketu per punimin e plote

“Prokurimi publik nė nivel vendor, sfidat nė luftėn kundėr korrupsionit - Rasti studimor nė bashkinė Kamėz”

Punimi analizon procesin e prokurimeve nė bashkinė Kamėz pėr tė rekomanduar ngritjen e njė shėrbimi konsulence nga Agjencia e Prokurimeve Publike pėr tė qartėsuar pyetjet apo ēėshtje tė ndryshme tė operatorėve ekonomikė, administratės vendore dhe publikut. si dhe kontraktimin e ekspertėve tė fushės nga njėsitė vendore nė hartimin e specifikimeve teknike tė prokurimeve.
 
Klikoni ketu per punimin e plote

Numri i katert i revistes se alumneve

Publikohet numri i katėrt i revistės sė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn personale si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Monitorimi i standardeve tė aksesueshmėrisė nė ndėrhyrjet infrastrukturore tė vitit 2015-2016 nė Tiranė

Dokumenti analizon statusin e 20 ndėrhyrjeve nė infrastrukturė tė zhvilluara nga Bashkia e Tiranės gjatė periudhės 2015-2016 dhe arrin nė pėrfundimin se kėto investime shpesh nuk kanė standardet e aksesueshmėrisė ose injorojnė tėrėsisht nevojat specifike tė qytetarėve. Ofrohen disa rekomandime qė mund tė jenė tė dobishme nė mėnyrė qė bashkia tė pėrmirėsojė performancėn e saj nė dhėnien e shėrbimeve, tė cilat duhet tė pėrfitohen nga tė gjithė qytetarėt, pėrfshirė personat me aftėsi tė kufizuara.
 

Detyra studimore Strategjia e komunikimit ne shqip te IS - 2015

Ky dokument u prodhua si pjesė e inisiativave publike tė pjesėmarrėsve tė “Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike” dhe u mbėshtet nga Akademia e Studimeve Politike. Punimi u mbėshtet mbi analizimin e disa aspekteve tė strategjisė sė komunikimit publik dhe pėrmbajtjes sė komunikimit publik qė pėrdor IS nė pėrgjithėsi. U analizuan mbi 270 mesazhe tė faqeve propagandistike online nė gjuhėn shqipe, ose tė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nė Facebook apo platforma tė tjera online gjatė 3 muajve tė fundit.
 

Numri i njembedhjete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 
Kliko ketu per numrin e 11-te - Maj 2016  

Numri i dhjete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 
Kliko ketu per numrin e 10-te - Janar 2016 

Numri i trete i revistes se alumneve

Publikohet numri i tretė i revistės sė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn personale si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Studimi mbi administraten vendore pas reformes - 2015

Punimi kėrkimor synon analizimin e efiēencės sė reformės administrative-territoriale nė bashkitė e reja, duke trajtuar si shembull studimor bashkinė Fier. Ky punim u pėrgatit nė kuadėr tė inisiativave publike tė pjesėmarrėsve tė “Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike”. Pėrdorimi i materialeve ėshtė i lejuar vetėm duke cituar autorin dhe nė respekt tė detyrimeve tė legjislacionit tė mbrojtjes sė tė drejtės sė autorit dhe pronėsisė intelektuale.

Klikoni ketu per dokumentin kerkimor

Dokument kerkimor mbi Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri - 2015

Punimi mbi "Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri" analizon problematikėn nė kėtė sektor si dhe synon tė sigurojė rekomandimet pėrkatėse pėr gjenerimin e ideve tė reja pėr kirjimin e kushteve tė favorshme pėr investimet e huaja direkte. Ky dokument u prodhua si pjesė e inisiativave publike tė pjesėmarrėsve tė “Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike” dhe u mbėshtet nga Akademia e Studimeve Politike.
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shtator 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF   

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Gusht 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF  

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Korrik 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Qershor 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Maj 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Prill 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Numri i dytė i revistės sė alumnėve

Publikohet numri i dytė i revistės sė alumnėve tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn e tyre personale, si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Mars 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shkurt 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Janar 2015

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Numri i tete i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas online nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Dhjetor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Esete e pergatitura ne vitin akademik 2014

Me pėrfundimin e ciklit tė programit tė shkollės pėr vitin 2014, pjesėmarrėsit duhet tė prezantojnė njė ese pėrfundimtare mbi njė temė tė zgjedhur prej tyre qė ka lidhje me tematikat e programit. Esetė e pjesėmarrėsve pėrbėjnė mjete tė rėndėsishme kėrkimore qė mund tė pėrdoren nga vetė ata apo alumnit e ASPS nė diskutime publike dhe iniciativa avokuese nė fushat e tyre tė interesit.

Klikoni mbi titullin pėrkatės tė esesė pėr tė shkarkuar materialin. Pėrdorimi i materialeve ėshtė i lejuar vetėm duke cituar autorin dhe nė respekt tė detyrimeve tė legjislacionit tė mbrojtjes sė tė drejtės sė autorit dhe pronėsisė intelekruale.

 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Nentor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Tetor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF 

Dokumenti mbi punėsimin e Personave me Aftėsi tė Kufizuar - 2014

Dokumenti synon tė evidentojė problematikave sociale tė punėsimit pėr Personat me Aftėsi tė Kufizuar si dhe tė sjellė disa rekomandime pėr pėrmirėsimin e zbatimit tė politikave kombėtare. Ky dokument u prodhua si pjesė e inisiativave publike tė pjesėmarrėsve tė “Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike” dhe u mbėshtet nga Akademia e Studimeve Politike.
Pėrdorimi i materialeve ėshtė i lejuar vetėm duke cituar autorin dhe nė respekt tė detyrimeve tė legjislacionit tė mbrojtjes sė tė drejtės sė autorit dhe pronėsisė intelektuale.

Kliko ketu per rekomandimet e punimit
 

Dokument rekomandues Eficensa e Drejtesise - 2014

Ky dokument ka pėr qėllim tė bėjė njė vlerėsim nė lidhje me efiēensėn e sistemit gjyqėsor shqiptar mbi tė drejtėn pėr njė gjykim brenda afateve tė arsyeshme. Gjithashtu, ai synon tė bėjė njė sėrė rekomandimesh me qėllim ngritjen e njė sistemi gjyqėsor efiēent e tė besueshėm pėr qytetarėt dhe forcimin e shtetit tė sė drejtės. Dokumenti u prodhua si pjesė e inisiativave publike tė pjesėmarrėsve tė “Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike” dhe u mbėshtet nga Akademia e Studimeve Politike. Pėrdorimi i materialeve ėshtė i lejuar vetėm duke cituar autorin dhe nė respekt tė detyrimeve tė legjislacionit tė mbrojtjes sė tė drejtės sė autorit dhe pronėsisė intelektuale.
 

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Shtator 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Numri i shtate i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/newsletter.aspx
 

Rezultatet e Kėshilli i Evropes - 2013

Njė pėrmbledhje e rezultateve tė arritura pėrgjatė vitit 2013 nga strukturat tė ndryshme pėrbėrėse tė Kėshillit tė Evropės, njėra prej tė cilave edhe rrjeti ndėrkombėtar i Shkollave tė Studimeve Politike.

Ndiqni kėtė link: https://edoc.coe.int/en/an-overview/5995-council-of-europe-highlights-2013.html

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Qershor 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Ēdo muaj, buletini do tė trajtojė njė ēėshtje apo zhvillim kryesor tė rėndėsishėm global, parė nė optikėn vizionare tė liderėve politikėbėrės dhe mendimtarėve mė tė njohur tė momentit. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.

Klikoni ketu per te shkarkuar versionin PDF

Buletini i analizave nderkombetare POLITIKA - Maj 2014

Ky botim i Akademisė sė Studimeve Politike dhe www.bota.al synon qė tė sjellė nė gjuhėn shqipe njė pėrzgjedhje tė artikujve dhe analizave elitare tė mendimit botėror. Nėpėrmjet kėsaj pėrqasjeje tė re ndaj ideve dhe argumentimeve prestigjoze, synohet qė tė nxitet njė thellim i mėtejshėm i informimit dhe analizimit tė ngjarjeve tė aktualitetit politik dhe social mbarėbotėror.
 

Raporti vjetor i aktiviteteve 2013

Njė pėrmbledhje e aktiviteteve tė njė viti tė suksesshėm tė Akademisė sė Studimeve Politike. Duke analizuar tė gjithė rrugėtimin njėvjeēar, ndjehemi krenarė pėr rezultatet, por nė tė njėjtėn kohė dimė se ka ende rrugė pėr tė bėrė. Botimi vjen nė gjuhėn angleze.

Kliko ketu per raportin PDF

Numri i gjashte i buletinit te shkollave politike

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/bulletin.aspx

Kliko ketu per numrin e 6-te - Prill 2014

Publikohet numri i parė i revistės sė alumnėve (2013)

Merr jetė numri i parė i revistės vjetore tė alumnėve (ish-pjesėmarrėsve) tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike. Ėshtė njė botim qė u drejtohet vetė alumnėve, por njėkohėsisht synon t'iu shėrbejė atyre si njė mundėsi e mėtejshme promovimi tė arritjeve nė karrierėn e tyre personale, si edhe aktiviteteve tė pėrbashkėta tė organizuara nga ky rrjet.

Klikoni ketu per revisten ne PDF

Buletini i Shkollave tė Kėshillit tė Evropės

Buletini i veprimtarive tė Shkollave tė Studimeve Politike tė Kėshillit tė Evropės ėshtė njė botim periodik tremujor nė gjuhėn angleze rreth aktivitetit tė shkollave. Pėr tė siguruar numrat e buletinėve, mund tė abonoheni falas onlinė nė: http://www.schoolsofpoliticalstudies.eu/bulletin.aspx

Kliko ketu per numrin e 5-te - Janar 2014

Raporti i grupit te personave te shquar te Keshillit te Evropes

Nė verėn e vitit 2010, Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Thorbjųrn Jagland, kėrkoi qė njė “Grup Personash tė Shquar” tė pavarur (Grupi) tė hartonte njė raport mbi sfidat qė lindin si rrjedhojė e rigjallėrimit tė mungesės sė tolerancės dhe diskriminimit nė Evropė. Raporti bėn vlerėsimin e shkallės sė rreziqeve, identifikon burimet e tyre dhe bėn njė sėrė propozimesh pėr “bashkėjetesė” nė shoqėri tė hapur  evropiane. Grupi drejtohet nga ish ministri i jashtėm gjerman Joschka Fischer dhe pėrbėhet nga nėntė anėtarė - katėr gra dhe pesė burra – ku secili prej tyre ėshtė nga njė shtet i ndryshėm anėtar i Kėshillit tė Evropės.

RAPORTI VJETOR I VEPRIMTARIVE 2011-2012

Njė pėrmbledhje e aktiviteteve tė njė viti tė suksesshėm tė Akademisė sė Studimeve Politike. Duke analizuar tė gjithė rrugėtimin njėvjeēar, ndjehemi krenarė pėr rezultatet, por nė tė njėjtėn kohė dimė se ka ende rrugė pėr tė bėrė. Botimi vjen nė gjuhėn shqipe dhe atė angleze.

Kliko ketu per raportin PDF

Esete e pergatitura ne vitin akademik 2013

Me pėrfundimin e ciklit tė programit tė shkollės, pjesėmarrėsit duhet tė prezantojnė njė ese pėrfundimtare mbi njė temė tė zgjedhur prej tyre qė ka lidhje me tematikat e programit. Esetė e pjesėmarrėsve pėrbėjnė mjete tė rėndėsishme kėrkimore qė mund tė pėrdoren nga vetė ata apo alumnit e ASPS nė diskutime publike dhe iniciativa avokuese nė fushat e tyre tė interesit. 

Klikoni mbi titullin pėrkatės tė esesė pėr tė shkarkuar materialin. Pėrdorimi i materialeve ėshtė i lejuar vetėm duke cituar autorin dhe nė respekt tė detyrimeve tė legjislacionit tė mbrojtjes sė tė drejtės sė autorit dhe pronėsisė intelekruale. 
 
 

Permbledhja e eseve me te mira 2012

Esetė e pjesėmarrėsve pėrbėjnė mjete tė rėndėsishme kėrkimore qė mund tė pėrdoren nga vetė ata apo alumnit e ASPS nė diskutime publike dhe iniciativa avokuese nė fushat e tyre tė interesit. Nė vitin 2012 u pėrzgjodhėn nėntė ese si pjesė e koleksionit tė eseve mbi qeverisjen e mire, tė cilat u botuan nga ASP dhe janė tashmė publike si njė botim.

Kliko ketu per materialialin PDF