ORGANIZIMI

METODAT E MĖSIMDHĖNIES DHE TĖ TĖ NXĖNĖT
Njė shumėllojshmėri metodash tė mėsmidhėnies dhe tė tė nxėnėt do tė pėrdoren pėr tė realizuar qėllimin e programit. Sesionet e trajnimit do tė ndėrthurin fjalėn e lektorėve me atė tė pjesėmarrėsve, do tė ruhet njė raport ndėrmjet orėve teorike dhe praktike. Parashikohet tė pėrdoren ligjėrata, diskutimi, debati, puna nė grup, studimi i rastit, loja me role, prezantimet, projektet, aktikujt studimorė, esetė, recensionet kritike, raportet.
 
SHPENZIMET
Kandidatėt e pėrzgjedhur si pjesėmarrės tė shkollės duhet tė paguajnė njė shumė tė vetme regjistrimi prej 200 EUR pas pranimit nė kėtė program. Ju lutem, kini parasysh se aplikimi nė Shkollėn Shqiptare tė Studimeve Politike ėshtė pa pagesė, dhe pagesa e mėsipėrme do tė bėhet vetėm nė rast tė pranimit tė kandidatit.

LEKTORĖT
Grupi i lektorėve pėrbėhet nga akademikė dhe politikanė vendas dhe tė huaj tė cilėt do tė kontribuojnė me dijen, pėrvojėn, studimet, analizat e tyre nė formimin e brezit tė politikanėve tė rinj. Nė kėtė ekip pėrfshihen parlamentarė, udhėheqės tė niveleve tė ndryshme, diplomatė tė niveleve tė larta, studiues dhe gazetarė. Secila seancė drejtohet nga njė ekip lektorėsh.

PROFILI I PJESĖMARRĖSVE
Politikanė, zyrtarė tė institucioneve qėndrore dhe lokale, tė zgjedhurit e  kėshillave tė Bashkive, komunave, pėrfqaėsues nga sistemi gjyqėsor, biznesi, media,  organizatat joqeveritare. Mosha e pjesėmarrėsve tė jetė deri nė 40 vjeē. Shkolla synon njė balancim gjinor tė pjesėmarrėsve si dhe njė pėrfaqėsim tė barabartė tė minoriteteve etnike dhe fetare nėse ata plotėsojnė kriteret e tjera.

Nė pėrfundim tė programit tė Shkollės Shqiptare tė Studimeve Politike, pjesėmarrėsit do tė marrin njė ēertifikatė nėnshkruar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės.