Programi

KURSET
Programi realizohet gjatė njė viti, nėpėrmjet minimumi 3 kurseve tre-ditore ne periudhen janar-nėntor. Ēdo kurs pėrmban leksione/prezantime, seanca pyetje/pėrgjigje, punė nė grupe mbi raste studimore, lojra me stimulime, diskutime publike, etj. Lektorėt e ftuar ne kurset e programit tė Shkollės pėrfshijnė akademikė, ekspertė, politikanė, tė zgjedhur ne nivel lokal dhe qėndror, pėrfaqėsues tė trupit diplomatik, medias, OJQ-ve dhe ish pjesėmarrės tė programit. Ata jane eksperte te nivelit kombėtar dhe ndėrkombėtar dhe jane zgjedhur me kujdes qe te japin nje ndėrthurje te mire tė aspekteve teorike dhe praktike tė temave tė programit tė Shkollės.
Kurset organizohen jashte kryeqytetit dhe ofrojne nje game te gjere temash te cilat jane te alteruara cdo vit. Pervec programit akademik kurset ofrojne edhe veprimtari shoqerore dhe rekreative per pjesemarresit.

SEMINARET
Seminaret janė aktivitete qe zakonisht organizohen nė periudhėn midis kurseve kombėtare. Qėllimi i tyre ėshtė tė thellojė debatin mbi temat qė janė pjesė e kurseve dhe / ose nuk mund tė mbulohen mjaftueshem, si edhe edhe pėr tė ruajtur frekuencėn e takimeve. Seminaret mund tė organizohen nė formė tė trajnimeve dhe seminareve, me qėllim pėr tė krijuar aftėsi tė veēanta tek pjesemarresit.
 
FORUMI BOTEROR I DEMOKRACISE
Nė vitin 2006, me qėllim rritjen e profilit/vizibilitetit tė programit dhe forcimit tė lidhjeve ndėrmjet pjesėmarrėsve nga shkolla tė ndryshme, seminaret pėrfundimtare pėr tė gjitha shkolla u shkrinė nė njė eveniment tė vetėm tė madh, Universiteti i Verės pėr Demokraci. Ky ėshtė njė takim i pėrvitshėm i pjesėmarrėsve tė Shkollave tė Studimeve Politike nė Strasbourg i organizuar nga Kėshilli i Evropės. Rreth 600 lidera te ardhshėm takohen pėr tė ndarė, shkėmbyer dhe koordinuar ide, aktivitete dhe debatojnė mbi tematika tė ndryshme. Nė vitin 2012, ky organizim u transformua nė Forumin Botėror tė Demokracisė, ku pėrveē pjesėmarrėsve tė shkollave, takohen sė bashku nė Strasburg aktivistė tė njohur tė shoqėrisė civile, akademikė dhe drejtues politikė. 

TAKIMET & VIZITA STUDIMORE
Takimet me zyrtarėt e lartė shteterore dhe vizitat studimore, janė pjesė e seminareve dhe kane si qėllim te njohin tė pranishmit me organizimin dhe funksionimin e institucioneve politike dhe tė qeverisė nėpėrmjet kontaktit tė drejtpėrdrejtė. 
 
POLITIKA PUBLIKE
Analizat apo iniciativat publike tė pjesėmarrėsve synojnė tė japin kontribut nė hartimin dhe zbatimin e politikave publike si edhe te nxisin pjesėmarrjen e qytetarėve nė proēeset vendimmarrėse.